Лаптоп без дисплей е последният писък на модата в Израел. От десет години подвижният компютър не се бе променял, а само смалявал. Мнозина мислеха, че след време ще се „слее“ с мобилния телефон, докато израелска компания видя бъдещето му ...в очилата с добавена реалност.
В белгийския град Остенде днес ще бъде подписано споразумение за общи действия на девет държави от ЕС за производство на ток от вятър в Северно море. Предвижда се на церемонията да присъстват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон.
Откриване на формули на нови лекарства и диагностициране на болести, които трудно биха могли да бъдат констатирани по нормалния начин са само част от ползите, които би могло да извлече човечеството от изкуствения интелект (ИИ). Това е мнението на футуролога Мариана Тодорова.
На 10 април се навършват 44 години от първия полет на българин в Космоса, извършен от Георги Иванов и Николай Рукавишников с кораба "Съюз 33".
Светът е страшно пристрастен към пластмасата. Колкото и да се опитваме да я рециклираме, немислими количества пластмасови отпадъци се изхвърлят на сметищата и задръстват океаните ни.
Учени от университета на Тел Авив, Израел, разработиха хибриден микроробот, способен да улавя увредени клетки, съобщава сайтът на учебното заведение.
Университетът в Осака е разработил невронна мрежа, способна да реконструира образа, който човек гледа в момента. Анализирайки данни от функционален ядрено-магнитен резонанс, системата прецизно възпроизвежда не само формата, но и цветовете на обектите. Учените говорят за първата в света машина за четене на мисли.
Шоколадови бонбони с розов цвят, при това от Долината на розите, ще произвеждат в Чехия. Същата фирма е проявила интерес и за доставка на розова вода.
Първият опит на Великобритания да изстреля собствена ракета в орбита завърши с провал след "аномалия" по време на полета, предадоха Пи Ей Мидия и ДПА.
"Летящ“ ферибот, който предпазва от морска болест, може един ден да превозва пътници на недълги дестинации в Европа и по света – като например през Ламанша, пише "Дейли мейл“.
Швейцарски учени са разработили свръхтънко прозрачно покритие на основата на злато, способно да превръща слънчевата светлина в топлина. То може да се нанася върху очила, автомобилни фарове и други повърхности, за да предотврати замъгляването им, пише "Нейчър нанотекнолъджи".
Предприятието за автоматични прекъсвачи "Шнайдер Електрик България" (Schneider Electric) в Пловдив завоюва първото място в конкурса "Фабрика на годината", организиран от "Капитал" в партньорство с Община Пловдив и "Тракия тех" (Trakia Tech).
Спускаемата капсула на китайския космически кораб "Шънчжоу-14" с трима тайконавти на борда се приземи успешно в северната част на Китай, съобщи ТАСС, позовавайки се на Централната телевизия на Китай.
Жителите на мароканския град Агадир гледат на новия си завод за обезсоляване на вода като на модел, който може да помогне на страната да се справи с дългогодишната суша, довела фермерите до просешка тояга и поставила много селища на ръба на оцеляването, съобщава Ройтерс.
Японски учени са разработили роботизирани микропръсти, с помощта на които могат да усещат миниатюрни обекти, пише сайтът Ню атлас.
Резултати от научните изследвания по Национална програма “Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита” (ЕПЛЮС) ще бъдат представени в Българската академия на науките (БАН). Това информират от научната институция на своята интернет страница.
През последните 24 часа в Европа делът на електроенергията, произведена от вятърни централи, е 24 процента. Това сочат данните от днешния бюлетин на WindEurope Power Numbers.
Учени от Чикагския университет са открили как да създадат материал, който може да се произвежда като пластмаса, но да провежда електричество като метал, съобщава сайтът Физ. орг.
Първият в Европа железопътен терминал за товарни превози, използващ 5G технология за дистанционно управление, започна да функционира във вторник в североизточната част на Унгария, близо до село Фьонешлике, близо до границата с Украйна. Унгарският министър на външните работи и външноикономическите отношения Петер Сиярто заяви на церемонията по откриването, че терминалът ще се използва, наред с другото, за прехвърляне на селскостопански продукти от Украйна, изпращани в други държави.
Днес Габрово става столица на иновациите с организирания от Община Габрово за седма поредна година Лагер за иновации. Тази година той е част от инициативата на Европейската комисия „Науката среща регионите“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Габрово