Наука

Наука

Малки математици ще мерят знания в състезанието „Генерация Ум – мисли, смятай и побеждавай“

Малки математици ще мерят знания в състезанието под наслов „Генерация Ум – мисли, смятай и побеждавай“. Организатор на надпреварата е Академията за развитие на интелекта „Амакидс”, която прилага иновативни методи за обучение на децата, съобщиха от обучителния център.

Наука

Учени откриха хиляди непознати микроби в най-дълбоката зона на океана

Учени откриха хиляди непознати микроби от океански зони като Марианската падина, съобщи Сайънс алърт. Анализирането на техните методи за оцеляване може да даде на биолозите цял нов набор от ресурси, които да използват във всичко - от медицина до еволюционни изследвания.

Наука

Тази седмица: Парад на планетите - рядък феномен в астрономията

От тази вечер ще можем да се насладим на седем планети, които ще се виждат за кратко на вечерното небе. Явлението е известно като "парад на планетите". Подобно нещо ще се случи отново през 2040 година.

26.02.2025
Наука

Учени откриха, че вътрешното ядро на Земята не е толкова твърдо, колкото са предполагали

Изследователи от университета в Южна Каролина откриха, че вътрешното ядро на Земята не е толкова твърдо колкото са предполагали досега, съобщи сайтът Спейс.

20.02.2025
Наука

Учени извършиха успешно осеменяване на пчели със замразена семенна течност

Учени от Университета на Лиеж, Белгия, са постигнали голям пробив в криоконсервирането на пчелна семенна течност, пише Юрикалърт.

Наука

Антибактериални повърхности за възстановяване на увредена костна тъкан разработват български учени

Антибактериални повърхности с приложение при възстановяване на увредена костна тъкан разработват учени от Института по електроника на Българската академия на науките (БАН). В изследването са използвани лазери със свръх-къси импулси, с които се повишават антибактериалните свойства на керамични и полимерни материали, съвместими с човешката тъкан, съобщи пресцентърът на научната институция.

Наука

В Антарктика учени достигнаха до лед, чиято възраст е поне 1,2 милиона години

Международен екип от 16 учени обяви, че успешно е достигнал до лед в Антарктика, намиращ се на дълбочина почти 3 км, съобщава Асошиейтед прес.

Наука

Астрономи откриха най-малките досега астероиди в Астероидния пояс на Слънчевата система

Астрономи от Масачузетския технологичен институт (MIT) откриха най-малките досега астероиди в Астероидния пояс на Слънчевата система, съобщава научното списание „Нейчър“.

Наука

Учени откриха, че котките разбират човешката реч чрез асоциации

Учени от университета "Адзабу", Япония, са установили, че домашните котки са в състояние да свързват човешки думи с изображения без подкана или награда, разбирайки казаното, пише Физ.орг, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънтифик рипортс".

21.10.2024
Наука

Кафяво джудже, открито преди 30 години, се оказа две небесни тела, обикалящи едно около друго

Преди 30 години е открито първото кафяво джудже - Gliese 229B. Тези звезди с маса между 1 и 8 процента от тази на Слънцето се наричат още „провалени“, защото са по-леки от звездите, но по-тежки от планетите газови гиганти.

17.10.2024
Наука

Нидерландски учени са създали модел за прогнозиране на състоянието на болните от Алцхаймер

Учени от центъра „Алцхаймер“ към Университетската болница в Амстердам са разработили модел, който може да предскаже колко бързо ще се влошава състоянието на пациентите с леко когнитивно увреждане или лека деменция, дължаща се на болестта на Алцхаймер, съобщи пресслужбата на болницата на сайта си.

Наука

Луната се отдалечава бавно от Земята и това удължава деня, сочи проучване

Учени откриха, че Луната се отдалечава от Земята, съобщи електронното издание „Инди 100“. Според изследователите това променя представите ни за връзката между нашата планета и единствения и естествен спътник.

Наука

В 17 училища в Лондон вече няма да се използват смартфони

Група лондонски училища обявиха, че в тях вече няма да се използват смартфони в знак на нарастващата обществена загриженост въздействието върху децата, свързано с телефоните, съобщи "Гардиън".

Наука

Финалистите в 24-ото издание на конкурса по програмиране CodeIT ще бъдат наградени на официална церемония в София

Церемония по награждаване на финалистите в 24-ото издание на конкурса по програмиране CodeIT ще се проведе днес в София, съобщават от софтуерната компания "Мусала Софт" (Musala Soft), които организират конкурса.

Наука

На 27 и 28 май ще се състои националното външно оценяване в четвърти клас по български език и литература, и по математика

На 27 и 28 май ще се състои национално външно оценяване в края на четвърти клас по български език и литература, и по математика, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).

27.05.2024
Наука

Над 50 000 зрелостници в 759 училища в страната се очаква да се явят на държавния зрелостен изпит по български език и литература

В 759 училища и в 4185 зали в страната ще се състои днешният държавен зрелостен изпит по български език и литература, който започва в 8:30 ч. За него заявления са подали над 50 000 зрелостници. Ангажирани са и 12 970 квестори, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).

17.05.2024
Наука

Учени откриха една от най-старите звезди, която се е формирала в друга галактика

Учени откриха една от най-старите звезди, която се е образувала в друга галактика, съобщи електронното издание "Юрикалърт".

21.03.2024
Наука

Депутатите започнаха разискванията по разглеждания на първо четене законопроект за насърчаване на научните изследвания и иновациите

Депутатите започнаха разискванията по разглеждания на първо четене законопроект за насърчаване на научните изследвания и иновациите. Вносител на законопроекта е Министерският съвет.

Наука

Учени от десетки страни разработват във Франция реактор, който да произвежда чиста енергия като Слънцето

Експерименталният термоядрен реактор ще е като гигантска пещ

31.01.2024
Наука

Международният ден на образованието се отбелязва днес

Международният ден на образованието е днес. Инициативата се отбелязва от 2019 г. с резолюция на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 3 декември 2018 г., за да се подчертае важността от осигуряването на достъп до качествено образование за всички хора.

24.01.2024