Наука

Наука

Нидерландски учени са създали модел за прогнозиране на състоянието на болните от Алцхаймер

Учени от центъра „Алцхаймер“ към Университетската болница в Амстердам са разработили модел, който може да предскаже колко бързо ще се влошава състоянието на пациентите с леко когнитивно увреждане или лека деменция, дължаща се на болестта на Алцхаймер, съобщи пресслужбата на болницата на сайта си.

Наука

Луната се отдалечава бавно от Земята и това удължава деня, сочи проучване

Учени откриха, че Луната се отдалечава от Земята, съобщи електронното издание „Инди 100“. Според изследователите това променя представите ни за връзката между нашата планета и единствения и естествен спътник.

Наука

В 17 училища в Лондон вече няма да се използват смартфони

Група лондонски училища обявиха, че в тях вече няма да се използват смартфони в знак на нарастващата обществена загриженост въздействието върху децата, свързано с телефоните, съобщи "Гардиън".

Наука

Финалистите в 24-ото издание на конкурса по програмиране CodeIT ще бъдат наградени на официална церемония в София

Церемония по награждаване на финалистите в 24-ото издание на конкурса по програмиране CodeIT ще се проведе днес в София, съобщават от софтуерната компания "Мусала Софт" (Musala Soft), които организират конкурса.

Наука

На 27 и 28 май ще се състои националното външно оценяване в четвърти клас по български език и литература, и по математика

На 27 и 28 май ще се състои национално външно оценяване в края на четвърти клас по български език и литература, и по математика, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).

27.05.2024
Наука

Над 50 000 зрелостници в 759 училища в страната се очаква да се явят на държавния зрелостен изпит по български език и литература

В 759 училища и в 4185 зали в страната ще се състои днешният държавен зрелостен изпит по български език и литература, който започва в 8:30 ч. За него заявления са подали над 50 000 зрелостници. Ангажирани са и 12 970 квестори, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).

17.05.2024
Наука

Учени откриха една от най-старите звезди, която се е формирала в друга галактика

Учени откриха една от най-старите звезди, която се е образувала в друга галактика, съобщи електронното издание "Юрикалърт".

21.03.2024
Наука

Депутатите започнаха разискванията по разглеждания на първо четене законопроект за насърчаване на научните изследвания и иновациите

Депутатите започнаха разискванията по разглеждания на първо четене законопроект за насърчаване на научните изследвания и иновациите. Вносител на законопроекта е Министерският съвет.

Наука

Учени от десетки страни разработват във Франция реактор, който да произвежда чиста енергия като Слънцето

Експерименталният термоядрен реактор ще е като гигантска пещ

31.01.2024
Наука

Международният ден на образованието се отбелязва днес

Международният ден на образованието е днес. Инициативата се отбелязва от 2019 г. с резолюция на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 3 декември 2018 г., за да се подчертае важността от осигуряването на достъп до качествено образование за всички хора.

24.01.2024
Наука

Фармацевтичната компания "Байонтек" започва трета фаза на клинично изпитване на медикамент срещу рак на гърдата

Фармацевтичната компания "Байонтек" (BioNTech) и партньорската й компания "Дуалити байолъджикс" (Duality Biologics) обяви начало на трета фаза на клинично проучване на медикамент срещу един от видовете рак на гърдата, съобщи Ройтерс.

23.01.2024
Наука

Разработка в областта на изкуствения интелект ще представи изследователският институт INSAIT

Най-новата разработка в областта на изкуствения интелект на изследователския институт INSAIT към Софийския университет ще бъде представена днес, на събитието ще присъства премиерът Николай Денков, съобщиха от правителствената пресслужба.

15.01.2024
Наука

Учени откриха протеин против стареене, който блокира клетките, предизвикващи рак и Алцхаймер

Учени откриха протеин, който блокира образуването на „зомбирани“ клетки и забавя процеса на стареене, съобщава Мейл онлайн.

Наука

Институтът GATE открива днес новата си високотехнологична сграда в София

Институтът "Големи данни в полза на интелигентно общество" (GATE) към Софийския университет "Св. Климент Охридски" открива новата си високотехнологична сграда със специално събитие, което ще се състои днес под надслов "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. Open Up for Innovation". Това съобщиха организаторите.

Наука

Слънчево изригване причини полярно сияние в небето над България

Небето над България бе озарено от полярно сияние в неделя. Необичайната гледка на оцветения в червено небосклон предизвика интереса и множество въпроси, както и множество публикации в социалните мрежи.

Наука

Разработвана от "Бионтех" ваксина срещу рак успява да спре растежа на тумора

Турските учени Угур Шахин и Йозлем Тюреджи, съоснователи на компанията "Бионтех" (BioNTech), която се прочу с ваксината си срещу ковид по време на пандемията от COVID-19, обявиха, че разработваната от тях ваксина срещу рак е успяла да спре растежа на тумора и да намали размера му при първоначалните тестове, съобщи "Хюриет дейли нюз".

26.10.2023
Наука

Удивително добре запазен папирус с дължина между 13 и 15 метра е сред откритията в некропол от Новото царство на Древен Египет

Папирусът, който съдържа текстове от “Книга на мъртвите”, ще бъде изложен в Големия египетски музей до пирамидите в Гиза, чието откриване се очаква.

16.10.2023
Наука

Клаудия Голдин е носителката на Нобеловата награда за икономика

"Американската икономистка и историчка получава Нобеловата награда за това, че подобри разбирането ни за резултатите на пазара на труда на жените", съобщи в понеделник Кралската шведска академия на науките, предаде Ройтерс.

Наука

Новият образователен портал "География на България", разработен от Националния геоинформационен център, е открит за обучения

От днес започва да функционира нов, модерен и свободен за ползване образователен портал "География на България" в помощ на учители, ученици и на всички хора с изследователски дух, съобщиха за БТА от Националния институт по геофизика, геодезия и география при Българската академия на науките (НИГГГ-БАН).

15.09.2023
Наука

Вкаменелости на повече от 83 млн. години са открити от учени от Националния природонаучен музей при БАН

Кости от едри влечуги, зъби на крокодили, може би първият зъб от динозавър, намерен в находището, както и костни фрагменти, принадлежащи вероятно на земноводни, са сред откритията на палеонтолозите от Националния природонаучен музей при БАН това лято.

14.08.2023