Български конструктори представят на изложението Space Tech Expo в Бремен първия в света дигитален планетариум за бизнес презентации

Български конструктори представят на изложението Space Tech Expo в Бремен първия в света дигитален планетариум за бизнес презентации

Планетариумът е произведен от ЕКБ „Фотоника“ изцяло в България от полимерни композитни материали и е предназначен за големи корпорации, организатори на изложения, фестивали, изложби и др. Съоръжението може да се използва и за дистанционно управление на космически апарати в 360 градусов визуален формат, както и за прожекции на филми.

На изложението Space Tech Expo, което ще продължи до 21 ноември, тази година участват над 700 изложители от повече от 60 държави. Те представят най-новите си постижения в пет изложбени зали в Конгресния център в Бремен. Стартиращи компании и лидери в космическата индустрия демонстрират авангардни продукти и технологии, които варират от производство на компоненти, системно инженерство за космически апарати до ракетоносители, системни програми и наземна инфраструктура, свързани с космическия отрасъл. 

Българският планетариум е включен като един от 20-те специални обекта на картата на изложението. Любопитна подробност е, че площта за представяне на изобретението на младите български конструктори на събитието е 42 кв. м - малко по-малко от тази на Airbus Defence and Space, които  разполагат с 48 кв. м.

„ За нас най-важното е да постигнем ефективност с нашето първо участие на  авторитетното космическо изложение в Бремен“, каза за Българска телеграфна агенция (БТА) главният конструктор на ЕКБ „Фотоника“ Недислав Веселинов. Значимостта на една страна, на една компания се определя по това дали други държави и други компании имат необходимост от нейните продукти, технологии, компетентност и услуги, без които не могат или е невъзможно да ги заменят с подобни, добави инж. Веселинов. 

Основен партньор на ЕКБ „Фотоника“ е Техническият университет в София (ТУ-София). Преподаватели и студенти показват на същата изложбена площ още едно оригинално българско изделие, което е в тестов режим - разработка на изкуствен спътник на Земята, демонстриращ технология за изграждане на обитаеми модули на небесно тяло с твърда повърхност, различно от Земята -  основно за  Луната и за Марс. Прототипът от въглеродни влакна участниците и гостите на Space Tech Expo Europe могат да разгледат на щанда на ТУ-София.

„Имаме големи надежди по отношение използването на високите технологии при изследване и овладяването на космоса“, отбеляза доц. д-р инж. Красимир Неделчев, декан на Факултета по транспорт в ТУ-София. В Техническия университет - София целенасочено се работи в тази насока. Както БТА вече писа, тази година бяха създадени две нови специалности свързани с космическите изследвания: „Аерокосмическо инженерство“ и „Аерокосмически комуникации“, а така също официално бе открита и лабораторията на Студентското конструкторско бюро, в която могат да работят и творят възпитаниците на ТУ. 

„Бих казал, че съм  приятно изненадан от първото ви  участие“, е казал пред младите конструктори Гордън Макхати, директор на изложението от компанията-организатор  Smarter Shows, споделиха за БТА от екипа на ЕКБ "Фотоника". Според Макхати, интересът към техния планетариум  е обясним - вече живеем в 3D свят и хората с интерес към Космоса, особено по-младите, искат да имат  все повече и по-големи възможности да опознават и работят с  космическите технологии и съоръжения.

Източник: БТА


Дата: 19.11.2024