На пресконференция, излъчена от суданската държавна новинарска агенция СУНА, Омар каза, че окончателното политическо споразумение, постигнато за първи път през декември, че бъде подписано на 1 април. Няколко дни по-късно ще бъде подписана и нова преходна конституция, добави той.
Судан изпадна в хаос, след като военен преврат, воден от генерал Абдел Фатах ал Бурхан, отстрани подкрепяното от Запада правителство през октомври 2021 г. и обърна курса на краткотрайния преход към демокрация. Това стана повече от две години след въстанието, което предизвика отстраняването на Омар Башир и неговото ислямистко правителство от власт.
"Ще започнем сформирането на институциите на преходните власти на 11 април", съобщи Халид Омар.
Комитет, съставен от 11 члена - 9 продемократични лидери, един представител на армията и един на най-голямата въоръжена групировка, Сили за бърза поддръжка - е натоварен с изготвянето на окончателното споразумение.
Някои основни политически играчи - от бивши бунтовници до местни продемократични мрежи - обаче продължават да се противопоставят на споразумението въпреки опитите да бъдат привлечени.
Възстановяването на демокрацията в Судан вероятно ще доведе до нова вълна на финансова подкрепа за африканската държава. След преврата международната помощ пресъхна и недостигът на хляб и горива стана нещо обичайно, отчасти и заради войната в Украйна. Това хвърли вече измъчваната от инфлация суданска икономика в още по-голям хаос.
Източник: БТА
Дата: 20.03.2023