В "Декларацията от Истиклял" двамата религиозни лидери изразяват тревога заради "дехуманизацията", свързана с "разпространението на конфликти и насилие", и призовават за "решителни действия за запазване на целостта на околната среда и нейните ресурси".
"Ако се вгледаме задълбочено, ако проумеем какво тече в дълбините на нашия живот (...), ще открием, че всички сме братя, всички сме поклонници, всички сме напът към Бога, над това, което ни различава", каза 87-годишният аржентински папа.
Междурелигиозната среща бе с участието на представители на шестте официално признати в Индонезия религии: ислям, будизъм, конфуцианство, индуизъм, католицизъм и протестантство.
Папа Франциск и великият имам Насарудин Умар застанаха пред входа на "Тунела на приятелството" - подлез, който свързва комплекса на джамията със съседната католическа катедрала "Успение Богородично", съобщи АП.
Приближавайки се към асансьора към тунела, Франциск каза, че това е силен знак как различните религиозни традиции "имат роля да помогнат на всички да преминат през тунелите на живота с очи, обърнати към светлината".
Индонезия е страната с най-голямо ислямско население в света - 242 милиона.
Източник: БТА