Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви, че група военни кораби, оглавявана от самолетоносача "Джералд Форд" вече е на път към източното Средиземноморие. Тя включва крайцер, въоръжен с управляеми ракети, както и четири разрушителя. Започнала е доставка и на боеприпаси за израелските военни. В района ще бъде увеличен броя на самолетите F-35, F-15, F-16 и A-10 на американските военновъздушни сили, каза още Лойд Остин.
Междувременно американският президент Джо Байдън е провел телефонен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху, в който е обещал своята "пълна подкрепа", се казва в съобщение на Белия Дом. Двамата лидери са обсъдили вземането на заложници от терористите на "Хамас", включително цели семейства, възрастни хора и малки деца. Президентът Байдън е подчертал, че няма никакво оправдание за тероризма и всички страни трябва да бъдат обединени пред лицето на такива брутални зверства. Американския президент е информирал израелският премиер Нетаняху за интензивните дипломатически усилия, предприети от Съединените щати през последните 24 часа в подкрепа на Израел. Двамата лидери се ангажираха да поддържат редовен контакт през следващите дни.
Източник: БНР