Световният шампион Макс Ферстапен спечели старта за Гран При на Саудитска Арабия във Формула 1

Световният шампион от 2021-а година Макс Ферстапен (Ред Бул) спечели старта за Гран При на Саудитска Арабия на пистата в Джеда. Втори остана Шарл Льоклер (Монако и Ферари), който беше над всички по време тренировките, а също така днес направи и най-бързата обиколка.

"Беше много оспорвано през цялата дистанция в челото на колоната. Не беше лесно, знаех, че Льоклер ще се опита накрая да спечели. Но в крайна сметка успях да го победя. Щастлив съм с тази малко закъсняла, но все пак първа победа през този сезон", доволен се изказа Ферстапен.

Времето на Ферстапен днес е 1:24:19.293 час. Льоклер изостана на 0.549 секунди, а трети се класира вторият пилот на Ферари - Карлос Сайнс-младши (Испания), който се нареди на 8.097.

Реално днес Ферстапен и Льоклер направиха истински двубой. Пилотът от Нидерландия изпревари Ферарито на Льоклер четири обиколки преди края. Битката в някои моменти приличаше на истински дуел, състезанието беше напрегнато и задъхано. Но в други моменти пък приличаше направо на фарс, тъй като двамата забавяха почти до спиране на моменти, за да се опитат да използват зоните за изпреварване на DRS в своя полза.

И докато двамата се бореха в своя собствена лига, Ферстапен накрая успя да излъже големия си противник с 0.549. Карлос Сайнс остана на повече от 8 секунди, след него остана Серхио Перес от Ред Бул, а Джордж Ръсел завърши пети за Meрцедес, изпреварвайки Естебан Окон от Aлпин и Ландо Норис от Mакларън. Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън се възстанови от изключително лошия старт и завърши на 10-о място, след като стартира от 15-ото.

Имаше само една кола за безопасност, причинена от разбиването на Никълъс Латифи с неговия Williams, в 17-та обиколка и това сложи край на надеждите на стартиралия от първа позиция Серхио Перес, който една обиколка преди това беше направил пит-стоп със своя Ред Бул. За Серхио Перес това беше първа поул-позишън от 215 старта до момента, но така или иначе не успя да изтръгне повече от 4-ото място в днешния старт.

Льоклер, Верстапен и Карлос Сайнс в другото Ферари се придвижиха нагоре с по-късни спирания, но пък една двойка автомобили загубиха мощност късно и предизвикаха пускането на виртуална кола за безопасност. Това ги накара да направят спринт от осем обиколки накрая, за да може в последната обиколка нидерландският пилот на Ред Бул да запази лидерската си позиция.

Мик Шумахер не успя да стартира днес, след като вчера се разби със своя Хаас, но добрата новина е, че няма нищо притеснително за здравето му. Състезанието премина под знака на терористичните атаки на бунтовниците хуси от Йемен, които след първата свободна тренировка в петък взривиха с ракета една петролна база, намираща се на 20 километра от пистата.