Музеят "Земята и хората" с четири временни изложби през август и концерт за Деня на милосърдието

Музеят "Земята и хората" с четири временни изложби през август и концерт за Деня на милосърдието

Музеят предлага на посетителите и нови експонати, предоставени от дарители, каза пред Радио София Светла Старирадева - главен уредник на Националния музей „Земята и хората“.

„За 1 година музеят има 59 нови дарители. От създаването на музея борят на дарителите ни е 1120. Новите неща, които могат да се видят са в експозиция от пет витрини. Ще откроя едни рубини, с наситено червен цвят от района на Полярен Урал. Имаме четири нови минерални вида, които музеят нямаше до този момент. Имаме топази вече от платото Джос в Нигерия“, обясни Старирадева.

Тя добави, че музеят разполага с голяма колекция, с впечатляващи размери, от топази от различни части на света – от Украйна, Русия, Бразилия.

Освен временната експозиция „Нови постъпления 2024", посетителите могат да видят и „Зелената приказка на камъка", „В чудния свят на конкрециите" и „Умни минерали за умни телефони".

„Зелената приказка на камъка" запознава с факта, че около 900 от познатите малко над 6000 минерални вида в света са със зелен цвят.

„Това означава или ярко зелен, или жълтеникаво-синкаво, различните нюанси на зеленото. Присъстват смарагди от Колумбия, Мозамбик, Бразилия, Русия и от легендарните мини на царица Клеопатра“, каза Светла Старирадева.

Изложбата „В чудния свят на конкрециите" представя колекция на Ванюша Иванов. Включва полирани срезове от сулфидно карбонатни конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге.

С експозицията „Умни минерали за умни телефони“ организаторите запознават посетителите с десетте най-използвани материала в смартфона и обръщат внимание на значението от рециклиране.

„Суровините не са незичерпаеми и взети веднъж от природата те няма как да се възстановят. Изложбата е ориентирана най-вече към младото ни поколение да обърнете внимание на телефоните, които непрекъснато са в ръцете им. Показали сме, че 75 химични елемента съдържа нашият смартфон от всички 81 стабилни химични елемента, които се намират в природата“, обясни Светла Старирадева.

По данни на музея всяка година се произвеждат 1,4 милиарда броя телефони, като по-малко от 20% от тях се събират и рециклират.

От музея припомнят, че на 6-и август се навършват 79 години от атомната бомбардировка на Хирошима, Япония. За 27-и път културната институция се включва в Деня на милосърдието, каза Милена Христова от НМЗХ.

„Това е израз на съпричастие и поклон към жертвите на атомните бомбардировки. В музея е представена постерна изложба, с която е възпоменава събитието. Основният елемент е камъкът от Хирошима – гранитен къс, част от уличната настилка в Хирошима. За 27-и път ние го експонираме“, изтъкна Милена Христова.

Тя добави, че в 11.00 часа започва и концерт на български и японски изпълнители. Всички желаещи могат да поднесат и цветя пред „Камъка за мир" и да напишат лични послания за мир.

Източник: БНР