“Пандемията ни накара да бъдем най-малкото по-толерантни. Тя може би ни диктува да бъдем и по-внимателни и съсредоточени не само към себе си, но и да пазим този до нас“ – каза в “Нашият ден“ художникът Греди Асса, който е Главен герой в предаването.
“Пандемията по един драстичен начин раздели хората, защото сродните души искат да общуват, да разменят свои проекти и идеи.“
Детството
“Детството е един капитал, до който цял живот стигаш по различни пътища. Не само от мястото, в което си роден, но и хората, които много са те обичали – прозорецът, който пръв си отворил, първата си любов, всичко това е като един паноптикум, в който ти се чувстваш защитен. Детството някак те защитава от всичките неща, които се случват после в живота.“
“Спомням си, че майка ми ме вдъхнови в цветовете, първите картини направихме с нея. Намазано платно с туткал и маслени бои – бях толкова щастлив, че можех да имам картина, която да съзерцавам.
Баща ми ми даваше постоянно опора, казваше ми, че трябва да стана “по-добър и по-добър, за да съм добър“. Това беше силно негово желание да преодолявам многократно това, което съм стигнал.“
Най-добре се чувства...
“Безспорно тук в България с моите колеги художници, тъй като владеенето на този занаят, колкото и да е мълчалив, той винаги дава възможност да правиш среща и да разговаряш по един особено мълчалив начин.
Нашето изкуство е на мълчалив диалог, но той е много силен. И в Китай, и в САЩ, и в Германия съм имал почитатели, имал съм отзиви, които не съм вярвал, че могат по един такъв начин да разберат това, което аз им представям.“
След всяко завръщане…
“Най-вече отношението на хората, любопитството към това, което правиш. Където и да отива един български художник, това разширява българската граница. По този начин разширяваме духовната граница на страната. Това е много важно, за да се разбере, че в България има художници, които рисуват по един по-необичаен начин.“
Източник: БНР
Дата: 26.01.2022