Началото на празника бе поставено с изпълнения на маршове от Общинския духов оркестър с диригент Димчо Рубчев.
"Двадесети февруари като всяка година е необикновен ден за Русе, но и за цяла България. Защото за първи път, когато посрещаме руските освободители, ние ги посрещаме не с хора и с танци, а с градски празник - с литургия, с реч на официалните лица - нещо, което правим всяка година. Градският празник е това, което русенци вече са формирали в своето собствено самосъзнание. Старите русчуклии много отдавна принадлежат на модерността, на времето на индустриалната епоха, което ги променя. Те живеят така, както живеят хората в Европа", каза директорът на Регионалния исторически музей в Русе проф. Николай Ненов.
Кметът на града Пенчо Милков заяви, че на днешния ден Русчук става Русе и ние се докосваме до свободата.
"Това е нещо, което трябва да ни дава сили и никога да не забравяме. Това е огромна отговорност и за нас. Тези хора са ни дали възможността да градим историята на нашия град и да учим децата си да го обичат, да обичат родината", каза Милков.
Генералният консул на Русия в Русе Андрей Громов заяви, че 20-и февруари е една от най-важните дати за историята на Русе.
"Днес, прекланяйки глави пред Вечния огън в Пантеона на възрожденците, ние отдаваме почит пред подвига на всички знайни и незнайни герои, които са пример за героизъм и себеотрицание за идните поколения. Русия и България са обединени не само от общата историческа памет за великото минало, а и от общата вяра и близостта на народите и културите. Сигурен съм, че тези братски и близки отношения между хората на двете ни страни завинаги ще останат като ярък и достоен пример за истинско приятелство", каза Громов.
Русенският митрополит Наум и свещеници отслужиха благодарствен молебен за извоюваната свобода, след което бяха поднесени венци и цветя пред Вечния огън.
Източник: БТА
Дата: 20.02.2022