В Министерския съвет той разговаря с премиера акад. Николай Денков и с вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел, след това проведе среща и с държавния глава Румен Радев. Срещна се също и с ръководствата на парламентарните групи, вносители на проекта на декларация в подкрепа на членството на Украйна в НАТО, и с председателя на Народното събрание Росен Желязков.
В София Володимир Зеленски и акад. Николай Денков подписаха съвместна декларация за евроатлантическата интеграция на Украйна. Беше подписан и меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката от министрите на енергетиката на двете страни.
Визитата на Володимир Зеленски приключи след дискусия в Националния исторически музей.
Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел посрещна президента на Украйна Володимир Зеленски при кацането му в София, минути слез 12:30 ч. „Добре дошъл в България, Володимир Зеленски“, написа външният министър във Фейсбук. Украинският президент съобщи за пристигането си в България в своя профил в Туитър. Темите сигурност и отбрана бяха акцент на последвалата среща между премиера Николай Денков, вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел и президента на Украйна Володимир Зеленски.
Срещата между делегациите на България и Украйна в Министерския съвет започна към 14:30 ч. След нея бяха подписани два документа - Съвместна декларация за евроатлантическата интеграция на Украйна и Меморандум между министерствата на енергетиката на България и Украйна за сътрудничество в областта на енергетиката.
В изявление след срещата президентът на Украйна Володимир Зеленски благодари на България за подкрепата и защитата на украинските хора. Много е важно, че в тази морална криза в Европа, България е защитница, противник на политиката на геноцид, която Русия води против нашата независимост, добави той. Зеленски благодари за подкрепата, която предоставя България и в областта на отбраната. „Това е един пакет за защита, не за настъпление. Това е пакет, за да могат родителите да защитят децата си", заяви украинският президент. Той каза, че е помолил България да вземе участие във възстановяването на Украйна, в образователната и екологичната сфера.
Независима и суверенна Украйна е ключова за евроатлантическата сигурност в региона, каза в своето изявление премиерът акад. Николай Денков. „Бъдещето на Украйна е в сърцето на европейската сигурност, в НАТО и в ЕС. България ще продължава да подпомага ефективно Украйна в подготовката за включване в европейската организация. Нашата страна е готова да участва в следвоенното възстановяване на Украйна“, посочи още премиерът. По думите му страната ни може да предложи експертиза, помощ за енергийната и транспортната инфраструктура, а български компании имат готовност да помогнат при реставрацията на засегнати сгради.
След срещата в Министерския съвет, президентът на Украйна беше приет от държавния глава Румен Радев.
Искам да изразя нашата солидарност с народа на Украйна и с жертвите от тази жестока война, която бушува и в момента, каза Румен Радев. Българският президент подчерта, че страната ни е подала ръка на хиляди граждани от Украйна в първите месеци на войната. Държавният глава обърна внимание на подписаната по-рано в Министерския съвет декларацията за евроатлантическата интеграция на Украйна. По думите му това е важна стъпка в развитието на отношенията между двете държави, но посочи, че . не приема предоставянето на въоръжение и боеприпаси, особено от резервите на българската армия. Продължавам да твърдя, че този конфликт няма военно решение, каза Радев и добави, че все повече оръжие трудно води до такова решение. Относно ускорената европейска интеграция на Украйна в Европейския съюз (ЕС), Радев заяви, че в негово лице тя е била подкрепена. Българският президент подчерта, че Украйна има своето място в ЕС. Той посочи, че трябва да се мисли за Украйна, но и за това в бъдеще как тази война се отразява на Европа, защото помощта на Европа, по думите му, ще е изключително важна за възстановяването на Украйна.
Хората на България разбират, че това не е конфликт, а война, каза президентът на Украйна Володимир Зеленски при срещата с президента на България Румен Радев. По думите му, ако това беше конфликт, нямаше милиони хора да напуснат Украйна. Окупацията на атомната електроцентрала не е конфликт, а открита война, отбеляза Зеленски. Той благодари за посещението си в България, както и за оказаната помощ на украинските граждани, пристигнали в страната ни след началото на войната.
След срещата с българския държавен глава Володимир Зеленски участва в дискусия в Националния исторически музей, на която присъстваха участваха посланици, политици и представители на гражданското общество, а домакини бяха премиерът акад. Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел.
Повече от 140 хиляди души са получили защита в България. Вие ме аплодирате, искам да аплодирате себе си за всичко, което направихте за нашите хора, каза Зеленски. Ние се стараем нашите хора да могат да се върнат вкъщи, в домовете си в Украйна и тя да стане безопасна, посочи той.
Няма по-ярък символ на възрожденския девиз „Свобода или смърт" от това, за което се борят украинците днес, заяви премиерът Денков по време на дискусията. Вицепремиерът и външен министър Мария Габриел подчерта, че последователната подкрепа на България за суверенитета и териториалната цялост на Украйна се обуславя от нашия устойчив, морален компас, заложен в ценностната основа на всяко демократично общество.
При посещението си в София президентът на Украйна се срещна и с представители на политическите сили, вносители на проекта на декларация в подкрепа на членството на Украйна в НАТО. Председателят на Народното събрание Росен Желязков също се срещна с президента на Украйна Володимир Зеленски. Той потвърди позицията на България, която беше сред първите държави осъдили руската агресия в Украйна и подчерта, че София подкрепя европейската и евроатлантическата интеграция на Киев.
Бъдещето на Украйна, нейната сигурност и европейската сигурност са в НАТО и Европейския съюз, написа лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във фейсбук страницата си след срещата си със украинският президент. Той пише още, че на среща в София с президента на Украйна Володимир Зеленски е заявил, че независима и суверенна Украйна е ключова за сигурността на целия регион.
„Днес моят приятел Зеленски ни даде отново възможност да покажем, че България е значима, стабилна европейска страна, на която може да се разчита, защото ценности като свобода, независимост, смелост, справедливост са само част от ценностите, които българите притежават и споделят с другите европейски държави“, написа и съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков във Фейсбук, след като разговаря с украинския президент.
ДПС беше първата политическа партия, която осъди военната агресия на Русия в Украйна и инициира приемането на специална декларация на българския парламент в подкрепа на Украйна, посочиха от партията след срещата с Володимир Зеленски. В нея участва лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, народният представител Делян Пеевски, зам.-председателят на парламента Филиз Хюсменова и зам.-председателят на Движението Йордан Цонев.
От „Възраждане“ и БСП не проведоха срещи с президента на Украйна.
Визитата на украинския президент пропусна Народното събрание заради „Възраждане“, заявиха в декларация от партията. В документа се посочва, че Володимир Зеленски е пропуснал най-високата трибуна в страната ни, защото властта се е изплашила от тях.
Българският интерес беше продаден три пъти за един ден, коментира пред медии в парламента лидерът на БСП Корнелия Нинова. По думите ѝ българският национален интерес диктува да имаме собствена ядрена централа и по-евтин ток за икономиката и за домакинствата, без да гледаме геополитически на този въпрос. „Българският национален интерес диктува също да имаме боеспособна и въоръжена българска армия. И това беше продадено днес, защото се взе решение да се опразнят всички складове на Министерството на отбраната и на българската армия от боеприпаси и да бъдат продадени на чужда държава“, добави Нинова. Тя отбеляза също, че подкрепата за членство на Украйна в НАТО означава засилване на напрежението и риск от увеличаване на военните действия в Черно море.
Няма лошо Зеленски да бъде в България, тъй като България е част от Европейския съюз, част от НАТО, коментира пред журналисти в Народното събрание депутатът от „Има такъв народ“ (ИТН) Станислав Балабанов.
По време на днешната визита на Володимир Зеленски в България парламентът подкрепи членството на Украйна в НАТО, след възстановяване на мира на нейна територия. Освен това депутатите възложиха на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител с цел продажба на оборудването, предназначено за проекта АЕЦ „Белене“.
Източник: БТА