От 1 април без маски - време ли е да се върнем към нормалността

От 1 април без маски - време ли е да се върнем към нормалността

След 2 години се връщаме към познатия отпреди пандемията начин на живот. От първи април отпадат всички въведени до този момент ограничения. Няма да носим вече маски на закрито, те остават силно препоръчителни за болниците и градския транспорт.

Силно препоръчително, но не и задължително - това е формулата, по която здравните власти решиха на този етап да управляват ковид епидемията у нас. Много държави отмениха мерките, заболеваемостта в страната е ниска - това са сред основните мотиви за решението за отмяна на мерките. За две години, по официални данни у нас, след боледуване от ковид животът си загубиха почти 37 хиляди души. Почти 95% от тях не са били ваксинирани. България си остава страната с най-ниско ниво на ваксинация сред населението.

Поне временно здравните власти обявиха затихването на ковид епидемията у нас и поискаха да се научим да живеем с вируса.

"Всяко нещо свършва рано или късно и доброто, и лошото, каквото е една пандемия", коментира доц. Ангел Кунчев, главeн държавен здравен инспектор.

След социологическо проучване установили, че обществото иска по-леки мерки.

Какво отпада след 1 април, освен маските на закрито и спазването на физическа дистанция. Отпадат и ограниченията при присъствено обучение в университетите.

Ограничението за брой хора, които могат да посещават заведения. Забраната за свиждания. Ограничението за допускане до присъствена работа до 50% от персонала. Вече няма да има ковид зони, тъй като нуждата от тях е отпаднала, смятат здравните власти. Засега поне личните лекари няма да имат право да издават направление за безплатни PCR тестове.

Здравната каса ще продължи да изплаща ковид добавките на медиците на първа линия още три месеца. Макар и да не са задължителни, според Ангел Кунчев, маските е добре да продължат да се носят.

От здравното министерство уверяват, че епидемичната обстановка продължава да се следи внимателно. В продължение на месец ще се прави мониторинг на поведението на хората. И след това ще се направят изводи.

При ръст на заразените е възможно да се стигне до връщане на мерки.

Източник: БНТ


Дата: 31.03.2022